Ett gemensamt arbete kring vattenfrågorna
Det är Lerums kommun som formellt driver frågorna från Lerumssidan i projektet. Fokus ligger bland annat på att minska riskerna för erosion och skred längs Säveån och säkerställa att framtida regleringar fungerar långsiktigt och hållbart. Samtidigt bidrar Lerum Energi med erfarenhet och kunskap kring vattenkraften och hur vattenflödena påverkar området över tid.
Idag regleras vattennivåerna i Mjörn enligt en vattendom från 1959. Det innebär att höga vattennivåer ibland leder till större tappningar och variationer i flödet nedströms. I det nya förslaget vill man arbeta mer förebyggande och skapa jämnare flöden över längre tid.
– Tanken är att vi ska få ett lugnare och mer balanserat system, istället för de stora toppar och dalar som vi ser idag, säger Ingemar Carlsson.
Det handlar bland annat om att kunna börja tappa vatten tidigare inför perioder med mycket nederbörd, istället för att vänta tills vattennivåerna blivit kritiskt höga. På så sätt kan de största flödestopparna minska samtidigt som vattennivåerna hålls inom säkra gränser. Målet är att skapa en jämnare och mer hållbar reglering över året.