2025-07-03

Lerum Energi stärker fjärrvärmenätet – två viktiga insatser genomförda

Lerum Energi har nyligen genomfört två viktiga arbeten för att säkra och förbättra fjärrvärmeleveranserna till våra kunder.

Planerad förnyelse vid Kantor Edgrens väg

Ett av jobben var en planerad förnyelse av fjärrvärmekulverten på Kantor Edgrens väg, vid Vattenpalatset. Detta är en del av vårt långsiktiga arbete med att modernisera och stärka vårt fjärrvärmenät. Genom att förnya delar av vår så kallade ringmatning minskar vi risken för framtida avbrott och kan erbjuda våra kunder en ännu tryggare och stabilare leverans av värme och varmvatten.

Akut insats vid Göteborgsvägen

Utöver det planerade arbetet behövde vi även genomföra en akut åtgärd på en läckande ventil vid Göteborgsvägen. Tack vare ett snabbt och engagerat arbete från våra medarbetare kunde vi lösa situationen och återuppta leveranserna av värme och varmvatten till kunderna före utsatt tid.

Kommande aviseringsmöjligheter

Vi vill även passa på att nämna att vi håller på att utveckla vår aviseringsmodell för fjärrvärmen. Målet är att alla kunder ska få tydlig och god framförhållning inför eventuella avbrott i framtiden – både vid planerade arbeten och om något oförutsett inträffar. Därför arbetas det i just nu på att fjärrvärmekunderna ska kunna aviseras via sms precis som alla vår elnätskunder redan gör. 

Vi på Lerum Energi vill tacka alla berörda kunder för tålamodet under arbetena. Med dessa insatser tar vi ytterligare steg mot ett ännu mer driftsäkert fjärrvärmenät i Lerum.