2026-09-23

Säkerheten i fokus

Under två dagar har flera av våra medarbetare fått möjlighet att fräscha upp sina kunskaper i EBR ESA Elektriskt arbete, under ledning av en utbildare från Presto.

Att arbeta med el ställer höga krav på både kunskap och säkerhet. Därför är det viktigt att regelbundet fräscha upp kunskaperna, diskutera risker och påminna varandra om de arbetssätt som gör att vi kan utföra våra jobb på ett tryggt och säkert sätt.

Utbildningen innehåller bland annat elsäkerhetsplanering, riskhantering och ansvar vid arbete på eller i närheten av elektriska anläggningar.

- ESA-utbildningen är en viktig del i vårt säkerhetsarbete. När vi arbetar i och omkring elanläggningar måste alla ha samma syn på risker, ansvar och arbetsmetoder. Målet är enkelt – att vi ska kunna göra vårt jobb säkert och att alla kommer hem hela efter arbetsdagen, säger Daniel Rand, entreprenadchef på Lerum Energi.

Återkommande utbildningar är en viktig del i vårt säkerhetsarbete – och ett sätt att se till att kunskapen hålls levande i vardagen.